Idż do zawartości

Jolanta Jabłońska – gr. IV
 
Nasz wspaniały ogródek

 
Mamy wspaniały, nowoczesny, duży i bezpieczny ogród, który sprzyja wyzwalaniu wielokierunkowej aktywności dziecka.

Znaczną część ogrodu pokrywa miękka, tartanowa, kolorowa nawierzchnia. Pokrywa ona bieżnię, po której dzieci chętnie biegają, jest wyłożona wokół piaskownic, równoważni, karuzeli i sprzętu do zabaw ruchowych. Widnieją na niej kolorowe gry ściganki do zabaw matematycznych. Mamy również piękny taras wyłożony kostką brukową (w kolorowe pasy), na którym są stoliki z ławkami. Na tarasie ustawione są duże donice, w których posadzone są różne gatunki roślin iglastych. Taras ozdabiają również skrzynki z kwiatami. Ogród sprzyja prowadzeniu ciekawych obserwacji przyrodniczych o każdej porze roku. W naszym ogrodzie rośnie wiele odmian roślin ozdobnych – iglastych (klomb, z iglakami), liściastych. Cały teren ogrodu otoczony jest parkanem, przy którym posadzone są krzewy. Domek, w którym przechowujemy sprzęt do zabaw terenowych oraz altankę otaczają przepięknie kwitnące kwiaty i krzewy.

Ogród podzielony jest na dwie części – dla dzieci młodszych i starszych. Grupy dzieci mają, więc swoje oddzielne (dwuczęściowe) piaskownice, z czystym piaskiem do zabaw na świeżym powietrzu. Piaskownice są przykrywane zabezpieczającymi pokrowcami. Poza sprzętem, na którym dzieci mogą zjeżdżać, wspinać się po drabinkach, chodzić po mostkach z lin, desek, itp., mogą także korzystać z różnego rodzaju huśtawek (samochód, konik, rowerek, łódka, żółw). Na całym terenie ustawione są także bezpieczne i estetycznie wykonane ławki do siedzenia.

W naszym ogrodzie mamy niewielką górkę, przez którą prowadzi bieżnia. Część górki otoczona jest drewnianym płotkiem z bali, za którym posadzone są ozdobne krzewy, kwiaty i trawa. Pozostała część górki to wspaniałe miejsce do zabaw ruchowych, a zimą do zjazdów na sankach.

Poza tartanową nawierzchnią znaczną część terenu stanowią trawniki. Na terenie ogrodu rosną liczne drzewa, które w upalne dni dają cień i schronienie bawiącym się dzieciom. Zimą na gałęziach drzew wspólnie z dziećmi organizujemy ptasie stołówki. Drzewa i krzewy są opisane według ich nazwy gatunkowej (umocowane na nich tabliczki).

Autorem interesujących i nowatorskich rozwiązań w ogrodzie była Dyrektor Przedszkola Krystyna Dobosz.

Atrakcyjne wyposażenie i zaciszna atmosfera ogrodu to wspaniałe miejsce zarówno do edukacji jak i wypoczynku naszych przedszkolaków.